Jedną z form antykoncepcji jest wazektomia (sterylizacja mężczyzny) polegająca na przecięciu dwóch nasieniowodów. Efektem tego zabiegu jest powstrzymanie plemników przed przedostaniem się ich do płynu nasiennego. Mężczyźni, którzy nie planują już powiększania rodziny i posiadania większej liczby dzieci mogą bezpiecznie poddać się takiej procedurze.
Coraz więcej mężczyzn na całym świecie decyduje się na taki sposób planowania rodziny, rezygnując z prezerwatyw i chroniąc partnerki przed tabletkami antykoncepcyjnymi, które powodują skutki uboczne.
Czy wazektomia powoduje zmiany w organizmie mężczyzny?
Wazektomia nie wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalna w organizmie mężczyzny. Proces wchłaniania przez ciało niewykorzystanych plemników nie powoduje żadnych dolegliwości. Co ważne dla mężczyzny zabieg taki nie odbiera przyjemności z doznań seksualnych, erekcja jak też wytrysk są prawidłowe.
Problemy mogą pojawić się, jeżeli mężczyzna nie przemyślał do końca swojej decyzji i po kilku latach pragnie mieć potomka, wtedy mogą wystąpić niedomagania natury psychologicznej. Dlatego każdy pacjent powinien podejmować decyzję o wazektomii bardzo rozważnie i w porozumieniu z partnerką. Wazektomia jest zabiegiem w większości przypadków nieodwracalnym.
Przebieg zabiegu wazektomii
Wazektomia zwykle wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura trwa około pół godziny. Lekarz urolog nie musi używać skalpela, wykonuje jedynie maleńkie otwory w skórze nasieniowodu w odległości około trzech centymetrów od najądrza. W tym czasie moszna jest znieczulona, dzięki czemu mężczyzna nie odczuwa dolegliwości bólowych.
Urolog do podwiązania nasieniowodów używa nici chirurgicznych lub ewentualnie wykorzystuje działanie prądu o wysokiej częstotliwości. Druga możliwość znacznie zapobiega ponownemu scaleniu końcówek nasieniowodu, jednak przełożenie powięzi ogranicza taką możliwość zupełnie. Wazektomia nie wymaga zakładania szwów.
Po przeprowadzonym zabiegu urolog przesyła do laboratorium niewielkie tkanki z nasieniowodu, aby potwierdzić prawidłowość i skuteczność wazektomii. Jednak potwierdzenie nie przenikania plemników do płynu powinno zostać potwierdzone dopiero po upływie 3 miesięcy po wykonanym zabiegu. Dzieje się tak, dlatego, ponieważ w górnej części nasieniowodu mogą znajdować się jeszcze czynne plemniki i może dojść do zapłodnienia kobiety.
Bezpieczeństwo wazektomii dla obojga partnerów
Wazektomia została uznana za najbardziej niezawodną metodą antykoncepcji dla mężczyzn. Ponadto nie powoduje ona niepokojących powikłań i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia mężczyzny. Bardzo rzadko zdarza się łączenie końcówek nasieniowodu i to tylko w pierwszych 3 miesiącach po zabiegu. Przeprowadzenie zalecanej kontroli i stosowana antykoncepcji do czasu potwierdzenia pomyślności wazektomii zapobiega nieplanowanej ciąży. 3 na 10 tysięcy przypadków po upływie kilku lat po zabiegu może dojść do rekanalizacji i zapłodnienia jajeczka kobiety.
Czy procedura wazektomii może zostać odwrócona?
Procedury mikrochirurgiczne umożliwiają ponowne połączenie odciętych nasieniowodów. Jednak nie zawsze oznacza to, że mężczyzna jest znowu płodny, skuteczność zabiegu odwrócenia wazektomii wynosi około 60-80 %. Zdarza się, że, po wykonanej wazektomii produkcja nasienia uległa pogorszeniu z różnych przyczyn.
Czytaj wiecej: http://lifemedica.pl/zabiegi/wazektomia/
Skuteczność zabiegu odwrócenia wazektomi uzależniona jest od czasu który upłynął od zabiegu. Po upływie około 15 lat od zabiegu ewentualność powodzenia zabiegu odwrócenia wynosi tylko 25%. Inny pojawiający się problem to wytwarzanie przez organizm przeciwciał przeciwko własnym plemnikom, dotyczy to nawet 80% mężczyzn po wazektomii.