Miażdżyca – co warto o niej wiedzieć

Niektóre choroby są niezależne od nas i nie mamy wpływu na ich rozwój, inne rozwijają się w sposób naturalny, ale przyśpieszenie objawów zależy już wyłącznie od nas. Do tego rodzaju chorób należy miażdżyca.

Co to jest miażdżyca

Nazywana jest także arteriosklerozą i oznacza procesy zwyrodnieniowe w naczyniach tętniczych. Jest chorobą o charakterze przewlekłym, może rozwijać się nawet przez kilkadziesiąt lat.

Zadaniem tętnic jest rozprowadzanie utlenionej krwi po całym organizmie, dodatkowo zawiera substancje odżywcze oraz cholesterol. Jest on niezbędny do wytwarzania witaminy D, niektórych hormonów oraz prawidłowego procesu trawienia.

Cholesterol wytwarza wątroba (wystarczająca ilość dla organizmu) oraz dostarczamy go w pożywieniu. I tu pojawia się problem. Nadmiar cholesterolu nie może być w naturalny sposób usunięty z organizmu, jego nadmiar odkładany jest na wewnętrznych ściankach tętnic, jest to tzw. blaszka miażdżycowa. Stopniowo narastająca zmniejsza przekrój tętnic i coraz bardziej utrudnia dopływ dotlenionej krwi do narządów. Serce, które odpowiada za tłoczenie krwi, zaczyna pracować coraz intensywniej. Niestety potrzebuje tlenu, którego tętnice nie są w stanie mu dostarczyć. Przypomina to trochę koło zamknięte.

Naczynia krwionośne starzeją się w sposób naturalny, podobnie jak inne organy. Proces ten zaczyna się już po ukończeniu kilkunastu lat. Nic groźnego się nie dzieje, jeżeli poziom cholesterolu jest prawidłowy, jeżeli jednak jest podwyższony, proces miażdżycowy znacznie przyśpiesza.

Najbardziej niebezpieczna jest miażdżyca aorty, czyli głównej tętnicy doprowadzającej krew do serca i innych narządów.

UWAGA, w odpowiedzi na Państwa pytania odnośnie skutecznej metody na zbadanie czy po przygodnym stosunku płciowym, możemy być zarażeni rzeżączką, pragniemy poinformować, że są dostępne testy na rzeżączkę (np. na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/), które operują na najdokładniejszej metodzie badania PCR. Testy można zamówić do domu, pobrać próbkę i odesłać kurierem do laboratorium. Wyniki odebrać można meilem.

Objawy miażdżycy

W początkowym okresie rozwoju miażdżyca nie daje żadnych objawów. O jej rozwoju możemy dowiedzieć się przypadkowo wykonując badania kontrolne na poziom cholesterolu. Objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy połowa światła tętnic jest zatkana złogami cholesterolowymi.

Do objawów mogących świadczyć o miażdżycy, należą:

  • szybkie męczenie się,
  • problemy z koncentracją,
  • trudności z pamięcią,
  • przyśpieszona akcja serca,
  • zgrubienia na skórze w kolorze żółtym, najczęściej na powiekach i ich okolicach.

Leczenie miażdżycy

Leczenie miażdżycy zależy od stopnia zaawansowania choroby. W stadiach początkowych wystarczy zmiana diety i leki obniżające poziom cholesterolu, ciśnienia krwi i jej krzepliwości. W stanach bardziej zaawansowanych mogą okazać się konieczne wykonanie angioplastyki polegającej na poszerzeniu naczyń tętniczych. W skrajnych przypadkach wykonywane są bajpasy, czyli protezy naczyniowe.

Problem miażdżycy może rozwiązać chelatacja, metoda znana od 50 lat, ale rzadko stosowana. Polega na wpuszczeniu do tętnic syntetycznego aminokwasu, który rozpuszcza blaszki miażdżycowe. Zabieg polega na podawaniu kroplówki dożylnej.

Profilaktyka miażdżycy

Właściwie jest prosta i polega na stosowaniu odpowiedniej diety, ubogiej w tłuszcze zwierzęce (duża zawartość cholesterolu), które należy zastąpić roślinnymi. W codziennych posiłkach mięso powinno być zastąpione rybami i produktami nabiałowymi.

5/5 - (2 Głosy)

2 przemyślenia nt. „Miażdżyca – co warto o niej wiedzieć

  1. Młody

    Jak się pojawi miażdżyca aorty to praktycznie jest już pozamiatane i niewiele się da zrobić. Nie ma wielkich szans na to, by cokolwiek wywalczyć. Jedynie szpital może w takich przypadkach pomóc, więc nie ma na co czekać tylko od razu do doktora i pisać skierowanie.

    Odpowiedz
  2. Polo

    Miażdżyca aorty nie zjawia się znikąd. To jest tylko jeden z objawów miażdżycy, którą trzeba w jakiś sposób leczyć wcześniej. Da się to zrobić, ale trzeba uważać, bo rzadko postronny człowiek pozna objawy miażdżycy od razu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 7 = 1