W ciągu roku na świecie dochodzi do 3-5 milionów zakażeń pokarmowych. Skutkiem są zgony około 1,5 milionów dzieci poniżej 5 roku życia. Grypa jelitowa powodowana jest przez rotawirusy należące do rodziny reowirusów. Atakują one i niszczą enetrocyty, które stanowią warstwę powierzchniową jelita cienkiego. Do zarażenia może dochodzić zarówno drogą pokarmową, jak i oddechową.
Pierwsze objawy grypy jelitowej odnotowuje się po około 1-3 dniach od zarażenia. Najczęstszymi z objawów zarażenia grypą jelitową, które występują w prawie każdym przypadku, są wymioty, biegunka, gorączka, bóle brzucha i ogólne przemęczenia organizmu. Choroba trwa zwykle od jednego do dziewięciu dni, jednak najczęściej ustaje samoistnie po 2-4 dobach. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, ponieważ może prowadzić do śmierci, więc nie należy bagatelizować nawet małych objawów i zgłosić się do lekarza lub szpitala. Do objawów występujących u dzieci zalicza się suchość języka lub ust, apatia oraz rozdrażnienie, brak łez podczas płaczu, zapadnięte policzki i oczy oraz zmniejszenie napięcia skóry.
Sposoby na uniknięcie zarażenia
Aby chronić się przed grypą jelitową, należy często myć ręce, nie pić wody z kranu bez jej przegotowania, a podczas gotowania przykładać wagę do czystości wykorzystywanych produktów, jak i sprzętów kuchennych. Rajem dla rozwoju wirusów są niewietrzone pomieszczenia, dlatego też wzrost zachorowań odnotowuje się od listopada do kwietnia, gdy temperatura na zewnątrz jest niska i często unika się otwierania okien. Kolejną przyczyną może być nieodpowiednia higiena toalety. Środki chemiczne stosowane w myciu łazienek są często za słabe, aby wyeliminować wirusy. Dobrym rozwiązaniem jest użycie do przemywania powierzchni łazienek czy kuchni roztworu woda-ocet. A gdy w domu jest osoba chora, zaleca się sprzątanie z wykorzystaniem środków zawierających w swym składzie chlor.
Leczenie grypy jelitowej
Sposobem na grypę jelitową jest po prostu przeczekanie jej, jednak należy pamiętać o uzupełnianiu płynów, ponieważ jednym z powikłań może być odwodnienie organizmu. Podczas łagodnego odwodnienia stosuje się doustny płyn nawadniający (ORS). Podczas leczenia wymiotów podaje się metklopramid lub ondansetron, a na bóle brzucha skopolaminę.
Czytaj też: http://gastryczne.pl/grypa-zoladkowa/leczenie-grypy-zoladkowej/
Od 2006 roku na rynku dostępne są dwie szczepionki przeciwko rotawirusom, w postaci szczepień doustnych - RotaTeq oraz Rotarix. Szczepienia te chronią niemowlęta i dzieci w blisko 100%. Cena jednej dawki to około 300 zł, podczas szczepień niezbędne są 2 lub nawet 3 dawki.
Podczas choroby zaleca się picie zwiększonych ilości wody niegazowanej oraz słabej herbaty z dodatkiem na przykład mięty, należy pić dużo i często. Po ustąpieniu wymiotów można jeść kleik, rosół (nie może być zbyt tłusty), następnie można wprowadzać marchew, ziemniaki, czy drób. W aptece oraz w sklepach zielarskich można kupić wiele rodzajów ziół, które pomogą podczas choroby, można z nich przyrządzić napary, nalewki lub syropy. Unikać należy mleka i soków owocowych, ponieważ mogą one prowadzić do nawrotu lub nawet wzmożenia choroby.
Po grypie jelitowej może dojść do wieli powikłań, które mogą być bardzo groźne dla organizmu człowieka. Wśród nich występuje: utrata wody powodująca utratę masy ciała i uczucie silnego pragnienia, suchość w jamie ustanej, zaburzenia widzenia, czy utratę elastyczności skóry. Kolejnymi powikłaniami są: zapalenie płuc, oskrzeli lub ucha, a także zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych i w tych przypadkach niezbędna jest hospitalizacja chorego.
Nie ma najmniejszych, ale to żadnych szans żeby obronić się przed czymś takim, jak grypa jelitowa. Jak zaatakuje to już pozamiatane i trzeba przez nią przejść. Nie ma leków na jelitówkę, ani żadnych szczepień, które będą mogły ją ograniczyć.
Co za głupoty piszesz! Są szczepionki na rotawirusy, a to właśnie one powodują grypę żołądkową i większość jej objawów. Jak dziecko jest szczepione na rota, to ryzyko, że grypa jelitowa u niego wystąpi jest minimalne, a nawet jak tak się stanie, to jest tak, że objawy jelitówki są znacznie łagodniejsze!