Domowe sposoby na refluks

Refluks jest chorobą związaną z niewłaściwym funkcjonowaniem zwieracza dolnego przełyku. Zgaga, cofanie treści, puste odbijanie - to typowe objawy refluksu. Refluks jest chorobą przewlekłą i nie można jej lekceważyć. Nieleczony może doprowadzić do nowotworu przełyku.

Przyczyny refluksu

Refluks to cofanie treści pokarmowej i soków żołądkowych z żołądka do przełyku. Objawy występują w wyniku zaburzeń w funkcjonowaniu zwieracza przełyku. Właściwie działający zwieracz otwiera się na kilka sekund, by przepuścić połknięty pokarm, napój, ślinę do żołądka.  Czasami zdarza się, że dolny zwieracz pozostaje otwarty dłużej. To właśnie wtedy dochodzi do cofnięcia treści pokarmowych. Przyczyny zaburzeń w funkcjonowaniu zwieracza to najczęściej:

  • zażywane leki,
  • operacje żołądka,
  • palenie papierosów,
  • picie kawy i alkoholu,
  • nadwaga,
  • niewłaściwa dieta.

Diagnoza refluksu

Na podstawie wywiadu lekarz rodzinny dokonuje wstępnej diagnozy. Dla uzyskania jej 100% potwierdzenia może zlecić badania specjalistyczne. Pozwolą one także na wykluczenie innych schorzeń.

Prześwietlenie z kontrastem – wykonuje radiolog, pacjent spożywa przed badaniem specjalną papkę, a następnie lekarz śledzi jej wędrówkę przez układ pokarmowy.

Gastroskopia – wykonywana przez gastrologa, który wprowadza do przełyku endoskop, za pomocą którego lekarz ogląda wewnętrzne ściany układu pokarmowego. Gastroskopia przez jamę ustną jest zabiegiem bardzo nieprzyjemnym i wielu pacjentów się przed nią wzbrania. Obecnie można wykonać „gastroskopię bezstresową”. Wziernik wprowadzany jest przez nos. Ten sposób badania nie jest refundowany przez NFZ.

UWAGA, w odpowiedzi na Państwa pytania odnośnie skutecznej metody na zbadanie czy po przygodnym stosunku płciowym, możemy być zarażeni rzeżączką, pragniemy poinformować, że są dostępne testy na rzeżączkę (np. na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/), które operują na najdokładniejszej metodzie badania PCR. Testy można zamówić do domu, pobrać próbkę i odesłać kurierem do laboratorium. Wyniki odebrać można meilem.

Ph-metria – badanie określające stopień kwasowości w przełyku.

Badanie manometryczne – do przełyku wprowadzana jest sonda badająca ciśnienie w przełyku, wykrywa zmniejszone napięcie zwieracza.

Leczenie refluksu

Leczenie refluksu to przede wszystkim zmiana diety i nawyków żywieniowych. Posiłki trzeba spożywać w regularnych odstępach i mniejszych porcjach. Należy wyeliminować składniki, które powodują nadmierną produkcję kwasów w żołądku. Środki farmakologiczne najczęściej mają działanie doraźne.

Naturalne sposoby na refluks

Dobre efekty przynoszą domowe sposoby na refluks. Ich główną zaletą jest roślinne pochodzenie, brak działań ubocznych oraz długotrwała skuteczność. W diecie sól kuchenna powinna być zastąpiona solą morską, posiłki powinny zawierać produkty bogate w witaminę D. Należy także ograniczyć spożywanie mleka, które może przynosić chwilową ulgę, ale powoduje wytwarzanie większej ilości kwasów żołądkowych.

Ulgę w przypadku nasilenia dolegliwości mogą przynieść:

  • soda rozpuszczona w wodzie,
  • migdały,
  • miód z octem jabłkowym,
  • łyżeczka musztardy,
  • sok z ziemniaka.

Decydując się na domowy sposób na refluks warto pamiętać o właściwościach leczniczych ziół. Nie tylko usuną doraźne objawy, ale poprawią funkcjonowanie zwieracza przełyku. Warto zastosować napary z siemienia lnianego, jałowca, lukrecji czy malwy czarnej. Zioła nie zadziałają natychmiast, ale pite systematycznie, przyniosą ulgę na dłuższy czas.

5/5 - (1 Głos)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

69 + = 73