Choroby weneryczne to choroby zakaźne przenoszone drogą płciową. Wydawałoby się, że w dobie powszechnego stosowania prezerwatyw, nie stanowią już problemu. Tymczasem od kilku lat lekarze obserwują wzrost zachorowań na choroby weneryczne. Jedną z nich jest tryper.
Czym są choroby weneryczne
To choroby, które mogą być wywołane bakteriami, wirusami, grzybami lub pasożytami. Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku stosunku płciowego, nie ma znaczenia czy jest to stosunek dopochwowy, analny czy oralny. Sporadycznie zakażenie może być spowodowane używaniem zakażonych gąbek lub ręczników.
- choroby wywołane bakteriami – chlamydioza, kiła, rzeżączka,
- choroby wywołane wirusami – AIDS, opryszczka genitaliów, kłykciny kończyste (HPV), wirusowe zapalenie wątroby typu B (możliwe także inne drogi zakażenia),
- choroby wywołane grzybami i pasożytami – rzęsistkowica, kandydoza narządów płciowych, świerzb okolic płciowych, wszawica łonowa.
Chorób wenerycznych nie należy lekceważyć, ponieważ prowadzą do poważnych komplikacji, a te wywołane przez wirusy, mogą spowodować nawet śmierć.
Co to jest tryper
Choroba tryper to inaczej rzeżączka. Zaliczany jest do jednej z najczęściej występujących chorób wenerycznych. Tryper wywoływany jest przez bakterię, nazywaną dwoinką rzeżączki (stąd ta druga nazwa). Bakteria wrażliwa jest na temperaturę (60 stopni Celsjusza), światło, suche powietrze. Natomiast doskonale rozwija się w środowisku ciemnym i wilgotnym, a takie warunki panują właśnie w narządach płciowych. Do zakażenia dochodzi w trakcie stosunku seksualnego z osobą zakażoną, ale także chora matka może zarazić dziecko podczas porodu. Dochodzi wtedy do gonokokowego zapalenia spojówek.
Jak rozpoznać tryper
W początkowym okresie choroba rozwija się bezobjawowo, a pierwsze symptomy nie są charakterystyczne i mogą być przypisywane innym schorzeniom. Tryper przebiega w dwóch etapach: ostrym i przewlekłym. W okresie ostrym u mężczyzn po 2-3 dniach pojawia się pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, ropna wydzielina z cewki moczowej. Po kilku tygodniach choroba przechodzi w stan przewlekły. U kobiet stan ostry najczęściej jest niezauważalny, a występujące upławy wiązane są z innymi chorobami.
W okresie przewlekłym dolegliwości zmniejszają się, ale choroba atakuje inne narządy układu moczowo-płciowego. W efekcie nieleczona powoduje wiele powikłań, z niepłodnością włącznie.
Leczenie trypra
Bakteria dwoinki rzeżączki najczęściej leczona jest penicyliną, ale badania wykazały, że coraz częściej uodpornia się na ten antybiotyk. W takim przypadku lekarze zapisują doksycyklinę lub inny antybiotyk. Leczeniem powinien być objęty także partner, dzięki temu nie będzie dochodziło do wtórnych zakażeń. Najlepsze efekty przynosi leczenie rzeżączki we wczesnym stadium, najszybciej następuje reakcja na antybiotyk.
Oczywiście najbardziej skuteczna jest profilaktyka, czyli zapobieganie zakażeniu. Wystarczy unikać kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami i pamiętać o stosowaniu prezerwatyw. Największą zachorowalność zauważono u osób o niskim statusie materialnym, niskim wykształceniu i utrzymujących kontakty z wieloma partnerami.
Zdecydowanie wolę nazwę tryper niż rzeżączka. Przede wszystkim lepiej brzmi i wiele osób nie wie co oznacza, co znacznie ułatwia rozmowę z lekarzem, bo postronny słuchacz czasem nie wie o co chodzi, a poza tym ma wrażenie, że rozmawiają dwaj eksperci.
A z kim Ty niby rozmawiasz o tym, że masz tryper? Ja nawet najbliższej rodzinie nie powiedziałem, bo rzeżączka nie jest traktowana normalnie. To wciąż jednak bardzo wstydliwa choroba czy ktoś tego chce czy nie. Pewnego tabu się w Polsce nigdy nie przełamie, nie ma co marzyć.
Jak działa polska służba zdrowia chyba każdy wie.. Niestety nawet skierowanie na badanie jest trudno dostać (wiele pytań i krzywych spojrzeń), a ceny w prywatnych laboratoriach są bardzo wysokie. Dlatego też zdecydowałam się na takie wykonanie testu z drwenerolog.pl i jestem bardzo zadowolona - duży komfort, korzystna cena, a przede wszystkim bardzo wygodny sposób nie tylko samego pobrania materiału do badań, ale i odbioru wyników.