Rzeżączka u mężczyzn

5/5 - (5 Głosów)
Rzeżączka to choroba zakaźna, którą można zarazić się zarówno przez kontakty seksualne z chorą osobą, jak i korzystanie z wspólnych przedmiotów w postaci gąbki, ręcznika czy pościeli. Rzeżączka u mężczyzny daje bardzo charakterystyczne objawy, które powinny skłonić do udania się do lekarza.

Objawy rzeżączki u mężczyzn

Rzeżączka u mężczyzn objawia się przede wszystkim utrudnieniami w oddawaniu moczu, połączonymi z pieczeniem lub mrowieniem. Jeśli mężczyzna nie miał do tej pory tego typu problemów, może to wskazywać właśnie na tę jednostkę chorobową. Oprócz tego, przy rzeżączce u mężczyzn pojawia się bardzo obfita, ropna wydzielina z penisa. Jest to wydzielina charakteryzująca się dużą gęstością. Innymi objawami rzeżączki w tych rejonach ciała, są obrzęk i zaczerwienienie na genitaliach.

Wśród pozostałych objawów rzeżączki u mężczyzn można wyróżnić rzeżączkowe zapalenie gardła. Jest to objaw, który może wystąpić w przypadku seksu oralnego z kontaktem z narządami moczowo-płciowymi lub odbytem drugiej osoby, która choruje na rzeżączkę. Jeśli z kolei mężczyzna odbywa stosunki płciowe z osobami tej samej płci, rzeżączka może się manifestować swędzeniem i wydzieliną wydobywającą się z okolic odbytu.

UWAGA, w odpowiedzi na Państwa pytania odnośnie skutecznej metody na zbadanie czy po przygodnym stosunku płciowym, możemy być zarażeni rzeżączką, pragniemy poinformować, że są dostępne testy na rzeżączkę (np. na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/), które operują na najdokładniejszej metodzie badania PCR. Testy można zamówić do domu, pobrać próbkę i odesłać kurierem do laboratorium. Wyniki odebrać można meilem.

Objawy rzeżączki mogą być zatem bardzo różne. Zależą przede wszystkim od tego, w jaki sposób dochodzi do kontaktu z bakteriami dwoinki rzeżączki. Zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z pierwszą grupą objawów, które obejmują układ moczowy i genitalia. Zdarzają się jednak przypadki, w których rzeżączka nie daje wyraźnych objawów i osoby, które na nią zachorowały, nie są nawet tego świadome. Dlatego tak niezwykle istotna jest odpowiednia profilaktyka nastawiona na unikanie ryzykownych zachowań seksualnych i wykonywanie regularnych badań organizmu.

Powikłania rzeżączki u mężczyzn

Zlekceważenie pierwszych objawów rzeżączki może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. U mężczyzn, którzy mimo wyraźnych objawów nie udadzą się do lekarza, a co więcej nadal będą prowadzić aktywne życie seksualne, może dojść do zakażenia tylnej części cewki moczowej. Skutkiem zakażenia cewki moczowej jest często gorączka, osłabienie samopoczucia oraz bardzo częste oddawanie moczu, które nie przynosi ulgi na zbyt długi czas.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy rzeżączki?

Pierwsze objawy rzeżączki u mężczyzn pojawiają się zazwyczaj już po 5 dniach od zakażenia, choć bywa, że takie objawy widoczne są dopiero po 7 dniach, a w skrajnych przypadkach - nawet po dwóch tygodniach. Jeśli powiąże się to z odbywaniem stosunku płciowego bez zabezpieczenia, spaniem z inną chorą osobą lub korzystaniem z jej przyborów higieny osobistej, wówczas może oznaczać to zachorowanie na rzeżączkę.

Rzeżączka to choroba stosunkowo prosta w leczeniu, o ile w porę zastosuje się odpowiednie leczenie w formie antybiotykoterapii. Dlatego tak niezwykle istotne jest by przełamać wstyd i udać się do lekarza, co u mężczyzn wcale nie jest takie oczywiste. Niezbędna jest w tej kwestii współpraca partnerki bądź partnera seksualnego, a także pozostałych domowników.

2 przemyślenia nt. „Rzeżączka u mężczyzn

  1. Waldek

    Najgorsze jest to, że rzeżączka u mężczyzn daje objawy dopiero po tygodniu, bo w tym czasie to można sprzedać już naprawdę niejednej partnerce. Szkoda, że objawów nie można rozpoznać wcześniej, bo dzięki temu chorobę można by szybko ograniczyć.

    Odpowiedz
  2. Siwek

    Nie wiem ile w tym prawdy, ale podobno jest tak, że rzeżączka u mężczyzn występuje znacznie częściej niż u kobiet. Trochę by to było bez sensu, bo powinno być po równo, ale gdzieś o tym czytałem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 8 = 1