Rzeżączka prącia

5/5 - (7 Głosów)
Termin "choroba weneryczna" opisuje wszystkie przypadłości przenoszone drogą płciową. Do zarażenia dochodzi podczas kontaktu seksualnego. Niestety, mechaniczne środki antykoncepcyjne (między innymi prezerwatywy) nie zawsze chronią przed zakażeniem. Także przed rzeżączką prącia.

Rozróżniamy cztery rodzaje chorób wenerycznych: bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze i grzybicze. Rzeżączka należy do grupy bakteryjnych chorób wenerycznych. W przypadku kobiet, objawia się zmianami w wyglądzie narządów rodnych, natomiast u mężczyzn powoduje dokuczliwe problemy z oddawaniem moczu oraz zaczerwienienie i pieczeniem narządów płciowych.

Dokładne symptomy rzeżączki prącia u mężczyzn

Objawy rzeżączki prącia są łatwo dostrzegalne dla osoby zainfekowanej i najczęściej przejawiają się zaczerwienieniem wokół ujścia cewki moczowej oraz obrzękiem. Wydzielina początkowo ma konsystencję śluzową, przekształca się następnie w wydzielinę śluzoworopną, aby w ostateczności stać się gęstą, o konsystencji śmietany, wydzieliną ropną barwy żółtej lub żółtozielonej.

Rzeżączka penisa uzewnętrznia się również pieczeniem, kłuciem i bólem w trakcie oddawania moczu przez osobę chorą. Dodatkowym symptomem jest również wzrost odczucia potrzeby oddawania moczu - niestety jest to częste i bolesne parcie na pęcherz. Ponadto, efektem ubocznym są także dokuczliwe i długotrwałe wzwody prącia. Czasami objawy nie są silne, wręcz niedostrzegalne, niekiedy jednak sygnały choroby są bardzo intensywne i dotkliwe. Zdarza się, że chory zwraca uwagę jedynie na częstszą potrzebę oddawania moczu, ignorując jednocześnie wydzielinę, która pojawia się zwykle dopiero w przypadku uciśnięcia cewki moczowej.

Jak wygląda rozpoznanie rzeżączki penisa?

UWAGA, w odpowiedzi na Państwa pytania odnośnie skutecznej metody na zbadanie czy po przygodnym stosunku płciowym, możemy być zarażeni rzeżączką, pragniemy poinformować, że są dostępne testy na rzeżączkę (np. na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/), które operują na najdokładniejszej metodzie badania PCR. Testy można zamówić do domu, pobrać próbkę i odesłać kurierem do laboratorium. Wyniki odebrać można meilem.

Ponieważ objawy rzeżączki penisa są podobne w przypadku zapalenia cewki moczowej, rzeżączka na prąciu jest najczęściej potwierdzana poprzez wykonanie badania mikroskopowego - w wydzielinie można dostrzec dużą ilość zarazków, charakterystycznych właśnie dla tego rodzaju zakażenia.

W niektórych przypadkach przeprowadzana jest "próba dwóch szklanek" - mocz zostaje oddany do dwóch szklanek - w pierwszej powinien być mętny, natomiast w drugiej przejrzysty. Jeżeli mocz jest mętny w obu pojemnikach, oznacza to, że tylna cewka również jest zajęta przez chorobę.

Jak leczyć rzeżączkę prącia?

Leczenie rzeżączki prącia najczęściej opiera się na podaniu zakażonemu penicyliny. Niestety, niektóre szczepy uodporniły się na ten antybiotyk - w takim przypadku szuka się alternatywnego środka, którym może być na przykład doksycyklina. Po pewnym czasie osoba zarażona musi udać się na posiew bakteriologiczny, aby skontrolować ilość bakterii, które pozostały w organizmie. Jedynie w przypadku niewykazania niczego niepożądanego, lekarz może uznać, że pacjent jest zdrowy.

Niestety, rzeżączka prącia często przechodzi w stan przewlekły i staje się podłożem dla innych chorób - zapalenia najądrzy oraz gruczołu krokowego. Może doprowadzić również do zapalenia stawów czy opon mózgowych. Z tego względu nie należy lekceważyć żadnego spośród wymienionych objawów i niezwłocznie udać się do poradni dermatologiczno-wenerologicznej.

3 przemyślenia nt. „Rzeżączka prącia

 1. duże dziecko

  Najgorsze jest to, że objawy rzeżączki prącia to najczęściej tak ogromny ból, że praktycznie nie można niczego zrobić. Nie wiem jak ludzie mogą to przeoczyć, przecież to taki objawy, że od razu wiadomo, że coś jest nie tak.

  Odpowiedz
 2. Fakir

  Nie u każdego działa penicylina na rzeżączkę penisa. U wielu osób okazuje się, że nie da się ich leczyć, więc zaczyna się paniczne szukanie nowego leku a czasami jest też podejrzenie, że to wcale nie jest rzeżączka ale inna choroba. Dlatego lepiej od razu trafić do najlepszego z możliwych lekarza i mieć nadzieję, że zna się on na rzeczy.

  Odpowiedz
 3. janek

  rzeżączka daje znać już po około 3-4 h od momentu zakażenia z tym że jeśli masz ją pierwszy raz to jesteś w stanie nie zauważyć wiem bo ja miałem 2 raz po chyba 7 latach i ten drugi raz zapamiętam jako doświadczenie po sexie oralnym zakończonym sexem w gumce - pierwsze objawy zaczynają się tak po 3-4 h idziesz oddać mocz i zauważasz że jest troszkę bardziej czerwony jak zawsze i od tego momentu nic się nie zmienia tak do około 20 h od sexu podczas którego się zaraziłeś(mocniej stoi i częściej najlepiej się spuścić i podotykać spermę,obejrzeć jaki ma kolor)jeśli klei się trochę tak jakoś opornie(sperma się nie klei,po wydostaniu na zewnątrz i dotykaniu zaczyna zmieniać się jak by w wodę)od tego czasu nic się nie dzieje penis zaczerwieniony już się przyzwyczaiłeś,sperma trochę klejąca też się przyzwyczaiłeś i pojawia się wyciek ropny dokładnie po 3 dobach i około 19 h

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 3