Rzeżączka gardła to bardzo przykre schorzenie, pogarszające jakość życia ze względu na szereg negatywnych objawów. Dotyka ono głównie osoby aktywne seksualnie, chociaż można się nim zarazić także w inny sposób.
Jakie są przyczyny rzeżączki gardła?
Rzeżączka w gardle jest w zdecydowanej większości przypadków efektem infekcji powstałej podczas uprawiania seksu oralnego. Do infekcji może dojść jednak także w trakcie pocałunku z osobą, która jest nosicielem dwoinki rzeżączki zlokalizowanej w jamie ustnej.
Objawy rzeżączki gardła
Aż w 90% przypadków rzeżączkowe zapalenia gardła jest praktycznie bezobjawowe. Dlatego tak niezwykle istotne jest wykonywanie regularnych badań przez osoby, które są aktywne seksualnie. Jeśli chodzi o objawy, które mogą sugerować występowanie rzeżączkowego zapalenia gardła, wymienia się wśród nich głównie charakterystyczne zaczerwienienie i obrzęk podniebienia oraz gardła, a także obecność ropnej wydzieliny w gardle i na migdałkach. Dodatkowo, podczas połykania pokarmu pojawia się u osób cierpiących na tą dolegliwość, silny ból.
W jaki sposób diagnozuje się rzeżączkę gardłową?
Rzeżączka gardłowa jest diagnozowana przez lekarza najczęściej za pomocą posiewu. Ta metoda daje aż 95% skuteczności. Na specjalnej płytce umieszcza się pobrane w trakcie takiego badania bakterie i przy zachowaniu odpowiednich warunków w kwestii wilgotności oraz temperatury, zakłada ich hodowlę. Jeśli będą się one rozmnażać, oznacza to, że konieczne jest podjęcie leczenia na rzeżączkowe zapalenia gardła, gdyż warunki panujące w organizmie sprzyjają rozwojowi dwoinek rzeżączki. Oprócz posiewu i hodowli dwoinek rzeżączki, istnieją jeszcze inne metody diagnozowania rzeżączki w gardle. Wśród nich znajduje się specjalistyczne badanie, wykrywające antygen N, czy badanie pobranej od pacjenta próbki za pomocą zabarwienia jej metodą Grama. Są to jednak metody, które nie należą do najtańszych, a ich skuteczność w przypadku wykrywania rzeżączki gardła też nie należy do najwyższych.
Leczenie rzeżączki gardła
Rzeżączka gardłowa jest leczona głównie za pomocą antybiotyków. Wśród najbardziej skutecznych w leczeniu rzeżączkowego zapalenia gardła antybiotyków warto wyróżnić cefalosporyny III generacji, podawane domięśniowo oraz fluorochinolony, które są podawane doustnie. Niezwykle istotne jest poddanie leczeniu także partnera, bądź partnerki osoby chorującej - nawet jeśli nie posiada ona widocznych objawów. Może się bowiem okazać, że taka osoba jest także nosicielem dwoinek rzeżączki. Jeśli na rzeżączkę leczą się obaj partnerzy, ryzyko nawrotu tego schorzenia zostaje wyeliminowane niemal do zera, przy zachowaniu odpowiedniej higieny okolic intymnych.
Profilaktyka rzeżączki gardła
Rzeżączka gardła to schorzenie, któremu można zapobiec poprzez unikanie ryzykownych zachowań seksualnych. W przypadku braku pewności, że partner seksualny jest w pełni zdrowy, warto jest zrezygnować z takiej formy kontaktu na rzecz klasycznego seksu dopochwowego lub analnego z odpowiednim zabezpieczeniem w postaci prezerwatywy.
A da się zarazić rzeżączką gardła nie przez stosunek seksualny? U nas dziewczyny w pracy straszą żeby nie dopijać po klientach nawet jak zostawią praktycznie całą szklankę soku. Sama nie wiem co o tym myśleć, jak nie zarazić się rzeżączką.
Możesz się zarazić i to nie tylko rzeżączką w ten sposób. Naprawdę kiepski pomysł, spijać po kimś, nawet znajomym... A najgorsze jest to, że wszyscy będą przekonali, że zaraziłaś się w wiadomy sposób, więc lepiej sobie takie rzeczy odpuścić. Zwłaszcza, że w knajpie można się napić i najeść za darmo i nie ma z tym najmniejszego problemu.