Powikłania rzeżączki

5/5 - (7 Głosów)
Jedną z najczęściej przenoszonych chorób drogą płciową jest rzeżączka. Coraz więcej osób po odbyciu stosunków seksualnych zapada, właśnie na tę chorobę. Jednak należy pamiętać, iż wbrew pozorom nie jest ona trudna do wyleczenia. Niestety, jeżeli będzie nieprawidłowo zdiagnozowana, może pozostawić po sobie przykre powikłania. Zatem jakie mogą wystąpić powikłania przy rzeżączce?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, iż rzeżączka jest chorobą przenoszoną drogą płciową, która może dotknąć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Bardzo istotne jest jej wczesne rozpoznanie, ponieważ odpowiednia diagnoza może uchronić nas przed przykrymi powikłaniami.

Powikłania rzeżączki u kobiet

W przypadku kobiet, powikłania rzeżączki to między innymi zapalenie jajowodów oraz jajników. Jest to bardzo poważne schorzenie, ponieważ jeżeli do tego dojdzie, może nawet okazać się, iż kobieta w późniejszym czasie będzie bezpłodna. Zapalenie, które często określane jest również przez lekarzy jako tak zwane zapalenie przydatków, może prowadzić również do ciąży pozamacicznej. To kolejne z powikłań rzeżączki, które może okazać się dla kobiety bardzo niebezpieczne. Należy mieć świadomość, iż rzeżączka powoduje bliznowacenie jajowodu i tym samym - w przypadku ciąży pozamacicznej - zapłodnione jajo rozwija się tylko i wyłącznie w jajowodzie. Efektem tego procesu może być przykładowo krwotok lub też pęknięcie jajowodu. W wielu przypadkach występuje także wstrząs, a nawet zgon kobiety. Warto pamiętać, iż w przypadku kobiety, powikłania po rzeżączce to między innymi zapalenie stawów.

Powikłania rzeżączki u mężczyzn

UWAGA, w odpowiedzi na Państwa pytania odnośnie skutecznej metody na zbadanie czy po przygodnym stosunku płciowym, możemy być zarażeni rzeżączką, pragniemy poinformować, że są dostępne testy na rzeżączkę (np. na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/), które operują na najdokładniejszej metodzie badania PCR. Testy można zamówić do domu, pobrać próbkę i odesłać kurierem do laboratorium. Wyniki odebrać można meilem.

Z kolei w przypadku mężczyzn, rzeżączka pozostawia po sobie nieco inne powikłania. Jest to spowodowane przede wszystkim inną budową układu płciowego. U panów powikłaniem po tej chorobie może być między innymi zapalenie najądrzy. Efektem tych zmian w wielu przypadkach może być niepłodność. Także tak samo, jak w przypadku kobiet, rzeżączka może powodować zapalenie stawów, jednak również może przyczyniać się do zapalenia prostaty. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rzeżączka także może wywoływać zapalenie opon mózgowych.

Powikłania rzeżączki u dzieci

Warto pamiętać, iż rzeżączka może pozostawić po sobie niebezpieczne powikłania także u nienarodzonych jeszcze dzieci. Jeżeli matka, będąc jeszcze w ciąży, zaraziła się wirusem rzeżączki, może to być niebezpieczne dla jej jeszcze nienarodzonego dziecka. Zazwyczaj do takiego zakażenia dochodzi bezpośrednio w kanale rodnym. Warto pamiętać, iż w tym przypadku najczęściej zakażone zostają oczy nienarodzonego dziecka. Jednak należy wiedzieć, iż zaraz po porodzie wkroplony do oczu azotan srebra zabija wszystkie bakterie.

Często zdarza się, iż z powodu kontaktów seksualnych zapadamy na różnego rodzaju choroby, które są przenoszone właśnie drogą płciową. Jedną z najbardziej popularnych jest rzeżączka, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Może zdarzyć się również, iż na tego typu chorobę zapadnie dziecko w łonie matki, jeżeli była ona zakażona wirusem. Warto pamiętać, iż nieleczona rzeżączka może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, z tego powodu istotne jest wczesne rozpoznanie tej choroby.

2 przemyślenia nt. „Powikłania rzeżączki

  1. Londyn

    Powikłania rzeżączki nie pojawią się jak nie będziecie zwlekać i wybierzecie się do lekarza. Zwłaszcza, że cały czas jest tak, że rzeżączkę naprawdę można szybko wyleczyć i pozbyć się jej w miarę szybko. Ale żadne domowe sposoby na to nie wystarczą, trzeba zastosować leki od lekarza wenerologa.

    Odpowiedz
  2. Sabina

    Nie ma się co dziwić, wielu z nas wstydzi się rzeżączki, nawet przed lekarzem, którego nie znamy, przed obcą osobą. Zawsze jest jakaś wewnętrzna obawa, człowiek czuje się tym trochę upokorzony. A co mają powiedzieć chorzy na rzeżączkę, którzy mieszkają w małym mieście, gdzie jest niewielu lekarzy? Albo osoby szeroko znane, wyobrażasz sobie takiego Wojewódzkiego, który czeka na wizytę u wenerologa? Byłaby afera na pół Polski.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 + = 30