Na przestrzeni ostatnich lat wzrost zachorowań na rzeżączkę zwiększył się dwukrotnie i dotyczy to głównie osób po 50. roku życia. Natomiast zanotowano znaczny spadek zachorowań wśród osób młodych. To efekt większej świadomości osób młodych i stosowania prezerwatyw.
Czym jest rzeżączka
To jedna z najpowszechniej występujących chorób wenerycznych, przenoszona jest drogą stosunków płciowych. Chorobę wywołują dwoinki rzeżączki, które giną w środowisku suchym, jasnym i o wyższej temperaturze. Doskonale natomiast rozwijają się w środowisku ciemnym i wilgotnym, o umiarkowanej temperaturze. Takim środowiskiem są narządy płciowe i ich okolice. Bakterie dwoinki rzeżączki mogą przeżyć w niesprzyjających warunkach nawet do 4 godzin, dlatego czasami (bardzo rzadko) może dojść do zakażenia w ubikacjach publicznych, w wyniku korzystania z zakażonego ręcznika, gąbki, pościeli. Na zakażenie tą ostatnią drogą narażone są szczególnie małe dziewczynki, ze względu na budowę narządów płciowych.
Jak się objawia rzeżączka
Pierwsze objawy rzeżączki są najczęściej niedostrzegalne lub lekceważone. Niestety, sprzyja to dalszemu rozwojowi choroby i przejściu w stan przewlekły, który powoduje wiele komplikacji.
Najczęściej pierwszy etap choroby nie powoduje żadnych objawów lub są one nieznaczne. Objawy rzeżączki są różne u kobiet i mężczyzn. U mężczyzn w ciągu 5-7 dni po stosunku z osobą zakażoną może pojawić się ból i pieczenie przy oddawaniu moczu oraz ropna wydzielina z cewki moczowej. Tych objawów nigdy nie należy lekceważyć. Im szybciej podjęte leczenie, tym efekt będzie lepszy.
Rzeżączka u kobiet
W przypadku kobiet sprawa jest nieco trudniejsza, ponieważ najczęściej nie pojawiają się żadne niepokojące objawy. A więc jak objawia się rzeżączka? Przede wszystkim pojawiają się upławy i pieczenie sromu, u mężczyzn to ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Objawy te towarzyszą także innym chorobom, dlatego często są lekceważone. Nieleczona rzeżączka prowadzi do infekcji całego układu moczowo-płciowego, w efekcie może doprowadzić to do niepłodności i powikłań ze strony innych narządów.
Leczenie rzeżączki
Rzeżączka jest chorobą łatwą do leczenia. Bakteria ginie po podaniu antybiotyku, ale leczenia wymaga także partner. Coraz częściej zdarza się, że leczenie penicyliną lub innym antybiotykiem jest nieskuteczne. To efekt uodpornienia się bakterii na antybiotyk. W takim przypadku lekarz zleca pobranie posiewu i wykonanie antybiogramu. Na tej podstawie może dopiero ustalić właściwe leczenie farmakologiczne. Należy pamiętać, że rzeżączka nie ustąpi samoistnie i zawsze wymaga leczenia.
Problem z leczeniem rzeżączki i innych chorób wenerycznych polega na tym, że uchodzi ona za chorobę wstydliwą i chorzy zgłaszają się do lekarza najczęściej w stanie przewlekłym, kiedy zajęte są już inne narządy. W takim przypadku leczenie jest znacznie trudniejsze i trwa dłużej.
Choć rzeżączka jest najpowszechniejszą chorobą weneryczną, to można skutecznie się przed nią zabezpieczyć. Przede wszystkim należy unikać przypadkowych partnerów seksualnych, skutecznym sposobem jest także stosowanie prezerwatyw.
Objawy rzeżączki zaczęły siu mnie najpierw od bolącego penisa, ale potem już nie było żartów, bo zaczęła się krew przy sikaniu a to już mnie niewąsko przeraziło. Zwłaszcza, że było połączone jakby ze śluzem czy czymś takim, co powodowało jeszcze większy ból...
A bóle prącia to nie jest poważny objaw? Stary, przecież przy takiej akcji od razu powinieneś śmigać do lekarza, a nie czekać na krew w moczu! Ciesz się, że skończyło się tylko tak, bo miałeś już zaawansowane objawy rzeżączki i dobrze, że udało się ją wyleczyć. Przynajmniej tego Ci życzę.
Objawy rzeżączki u mężczyzn mogą być praktycznie niewidoczne. Nie każdy rozpozna u siebie rzeżączkę, nawet jak się jej spodziewa. Bo często choroba jest całkowicie bezobjawowa: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/choroby-przenoszone-droga-plciowa/rzezaczka/objawy-rzezaczki-u-mezczyzn/