Dwoinka rzeżączki

5/5 - (4 Głosy)
Rzeżączka to choroba zakaźna, którą można się zarazić od innej osoby, zaatakowanej przez bakterię - dwoinkę rzeżączki. Ta żyjąca w wilgotnych warunkach bakteria stosunkowo łatwo przedostaje się do organizmu innej osoby, wywołując rzeżączkę.

Gdzie można spotkać dwoinkę rzeżączki i jak ona się tam dostaje?

Dwoinkę rzeżączki można spotkać przede wszystkim w układzie moczowo-płciowym, ale także w odbytnicy, a w rzadkich przypadkach - w jamie ustnej. Dwoinki rzeżączki przedostają się w te miejsca zazwyczaj przez bezpośredni kontakt płciowy - waginalny, analny, bądź oralny. Są to główne przyczyny rzeżączki. Nie jest to jednak jedyna droga zachorowania na tę chorobę. Dwoinka rzeżączki może bowiem także znaleźć się na przedmiotach, z których korzystała osoba chorująca na rzeżączkę. Mowa tutaj o przyborach toaletowych, jak np: ręcznik czy gąbka, ale także pościel czy prześcieradło. W trakcie wypoczynku i snu, bakterie dwoinki rzeżączki w stosunkowo łatwy sposób mogą przedostać się na materiały, za pomocą których ścieli się łóżko.

Jak diagnozuje się obecność dwoinki rzeżączki w organizmie

Obecność dwoinki rzeżączki w organizmie diagnozuje się za pomocą badania wymazu z pochwy lub cewki moczowej. W laboratorium przeprowadza się analizę takiego wymazu, która pozwala na określenie co jest bezpośrednią przyczyną określonych objawów, występujących u pacjenta.

UWAGA, w odpowiedzi na Państwa pytania odnośnie skutecznej metody na zbadanie czy po przygodnym stosunku płciowym, możemy być zarażeni rzeżączką, pragniemy poinformować, że są dostępne testy na rzeżączkę (np. na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/), które operują na najdokładniejszej metodzie badania PCR. Testy można zamówić do domu, pobrać próbkę i odesłać kurierem do laboratorium. Wyniki odebrać można meilem.

Jeśli takie badanie laboratoryjne nie wykaże obecności dwoinki rzeżączki lub jedynie jej śladowe ilości, przeprowadza się dodatkowy test laboratoryjny. Polega on na stworzeniu tzw. hodowli bakteryjnej. W jej ramach na specjalnej płytce umieszcza się wymaz wraz ze specjalną pożywką i po 2-3 dniach obserwuje czy doszło do powstania kolonii bakterii dwoinek rzeżączki. Jeśli tak, oznacza to, że konieczne jest podjęcie leczenia na rzeżączkę osoby, od której pobrano taki wymaz.

Jakie są zagrożenia związane z obecnością dwoinki rzeżączki w organizmie?

Dwoinka rzeżączki, jeśli jest obecna w organizmie, może być dla niego bardzo groźna. Brak zastosowania w porę odpowiednich środków leczenia farmakologicznego prowadzi do poważnych powikłań w postaci zakażenia układu moczowego, problemów z pracą narządów wewnętrznych, a w skrajnych przypadkach nawet do nowotworu.

Nie warto jest zatem bagatelizować charakterystycznych objawów, takich jak zmiany na narządach płciowych i problemy z oddawaniem moczu. Wizyta u lekarza jest w stanie nie tylko zapobiec pogorszeniu się sytuacji, ale także uchronić inne osoby przed zarażeniem się w trakcie stosunku płciowego.

2 przemyślenia nt. „Dwoinka rzeżączki

  1. spacerowicz

    Nie wiem dokładnie, ale dwoinka rzeżączki jest bardzo żywotna. Może przez bardzo długi czas utrzymać się w organizmie i nie tylko, także po za nim. Właśnie dlatego rzeżączką tak łatwo się zarazić bo wystarczy dosłownie chwila, żeby dwoinka rzeżączki przeskoczyła na kolejną osobę i zaraziła ją rzeżączką.

    Odpowiedz
  2. Patryk

    Dwoinka rzeżączki może przeżyć na pościeli, mydle czy pisuarze przez nawet dwa dni. To wystarczająco dużo, żeby zarazić rzeżączką nie tylko domowników, ale też całkiem przypadkowe osoby. Właśnie one czasem w panice stawiają się do lekarza i proszę o leczenie, zaklinając się, że nie współżyły z nikim oprócz swojej żony. I wtedy na nią pada podejrzenie 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

69 − = 68