Trądzik różowaty to bardzo powszechnie występująca obecnie dolegliwość. Jednakże wiele osób lekceważy symptomy określonej jednostki chorobowej, nie zdając sobie sprawy z faktu jej obecności. Duża grupa ludzi łączy bowiem objawy trądziku różowatego z trądzikiem pospolitym. W tym przypadku nie ma to jednak żadnego uzasadnienia. Trądzik różowaty to zupełnie inna i o wiele poważniejsza choroba. Objawia się najczęściej w obszarze policzków, na czole, brodzie, a także w obszarze nosa. Bywają także sytuacje, w których zmiany trądzikowe pojawiają się na plecach, dekolcie, za uszami, a także na skórze głowy. Występuje najczęściej u osób będących w wieku od 30 do 55 lat.
Jak wygląda trądzik różowaty?
Trądzik różowaty może przybierać różne formy, biorąc pod uwagę symptomy świadczące o jego obecności. Jak zatem rozpoznać trądzik różowaty? Wyróżnić można następujące postacie trądziku różowatego: rumieniową, grudkowo-kostkową, przerosłą. Pierwsza z wymienionych form jest zarazem najbardziej łagodna w przebiegu. Wyróżnia się ona obecnością rumienia mającego charakter przelotny albo też przetrwały. Postaci tej bardzo często towarzyszą teleangiektazje, obrzęki, a ponadto odczucie pieczenia oraz palenia skóry. Teleangiektazje są to niewielkie naczynka krwionośne, które dostrzegalne są przez skórę.
Postać grudkowo-kostkowa natomiast objawia się dodatkowo obecnością krostek oraz grudek. W tym przypadku możliwe jest aktywowanie się otwartych ran.
Ostatnia z wymienionych jest zarazem najbardziej zaawansowaną formą. W tym przypadku na twarzy dotkniętej trądzikiem różowatym, zaczynają pojawiać się obszary guzowate. Łącznie z określonymi symptomami występuje również zapalnie mieszków włosowych.
Jak wygląda trądzik różowaty - zdjęcia
Jak zatem wygląda trądzik różowaty? Podkreślić należy tutaj fakt, że omawiana tutaj choroba u każdej osoby może przybierać inną formę. Wszystko uzależnione jest od predyspozycji określonej osoby, intensyfikacji symptomów danej jednostki chorobowej, pielęgnacji, a ponadto fazy leczenia. Dla zobrazowania tego jak wygląda trądzik różowaty - zdjęcia przedstawiono poniżej. Prezentują one opisywaną tutaj jednostkę chorobową występująca pod różnymi postaciami. Warto podkreślić jednak fakt, że w przypadku tego jak wygląda trądzik różowaty - zdjęcia nie oddają w pełni powagi problemu. Jednakże pozwolą one przybliżyć sytuację i obrazowo podkreślą to, co może nas zaniepokoić, w chwili pojawienia się określonych objawów na naszej twarzy.
Trądzik różowaty - przyczyny powstawania
Jakie elementy wpływają na powstawanie trądziku różowatego? Bardzo ważną przyczyną prowadzącą do uaktywnienia się określonego problemu jest częste narażanie się na stresujące sytuacje oraz zdenerwowania. Ponadto jest to także niewłaściwa, źle zbilansowana dieta, a także nadmierne spożywanie pikantnych potraw. Trądzik różowaty dotyka także osoby, które nadużywają różnego rodzaju używek, takich jak kawa, alkohol czy też papierosy. Negatywnie na trądzik różowaty działa także gwałtowna zmiana temperatur. Istotną kwestią są tutaj także zaburzenia w gospodarce hormonalnej, na przykład schorzenia gruczołu tarczycy, albo także ciąża lub nieprawidłowości związane z miesiączkowaniem. Wśród przyczyny powstawania trądziku różowatego wymienia się także przyjmowanie preparatów, które wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu oraz kwasu nikotynowego. Nie należy także narażać skóry na intensywna działanie promieniowania UV, gdyż jest to jeden z ważnych powodów prowadzących do ujawnienia się danej choroby. Powodem powstania trądziku różowatego mogą być ponadto zakażenia bakteryjne. Podkreślić należy tutaj fakt, że najbardziej narażone na powstanie danej choroby są kobiety dysponujące jasną karnacją oraz charakteryzujące się cerą naczynkową. Ponadto wymienia się tutaj mieszkańców Europy Północnej oraz Zachodniej, a także Ameryki Północnej.
Trądzik różowaty - jakie leczenie?
W przypadku działań leczniczych w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Nie ma tutaj możliwości całkowitego określenia oraz zlikwidowania przyczyn. W związku z tym stosowane jest tutaj leczenie z wykorzystaniem środków farmakologicznych, które zapobiegają nawrotom oraz dalszemu rozwojowi jednostki chorobowej. Miejscowe działania lecznicze w tym przypadku obejmują wykorzystywanie preparatów pielęgnacyjnych, maści, a także aerozoli, które zawierają różnego rodzaju antybiotyki. Ponadto bardzo ważną kwestią jest zdrowa dieta, rezygnacja z ekstremalnych czynników zewnętrznych (wysokie oraz niskie temperatury, promieniowanie UV, silne wiatry).