Jedną z form antykoncepcji jest wazektomia (sterylizacja mężczyzny) polegająca na przecięciu dwóch nasieniowodów. Efektem tego zabiegu jest powstrzymanie plemników przed przedostaniem się ich do płynu nasiennego. Mężczyźni, którzy nie planują już powiększania rodziny i posiadania większej liczby dzieci mogą bezpiecznie poddać się takiej procedurze.

UWAGA, w odpowiedzi na Państwa pytania odnośnie skutecznej metody na zbadanie czy po przygodnym stosunku płciowym, możemy być zarażeni rzeżączką, pragniemy poinformować, że są dostępne testy na rzeżączkę (np. na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/), które operują na najdokładniejszej metodzie badania PCR. Testy można zamówić do domu, pobrać próbkę i odesłać kurierem do laboratorium. Wyniki odebrać można meilem.

Czytaj dalej... "Wazektomia – antykoncepcja"

Refluks jest chorobą związaną z niewłaściwym funkcjonowaniem zwieracza dolnego przełyku. Zgaga, cofanie treści, puste odbijanie - to typowe objawy refluksu. Refluks jest chorobą przewlekłą i nie można jej lekceważyć. Nieleczony może doprowadzić do nowotworu przełyku.

Przyczyny refluksu

Refluks to cofanie treści pokarmowej i soków żołądkowych z żołądka do przełyku. Objawy występują w wyniku zaburzeń w funkcjonowaniu zwieracza przełyku. Właściwie działający zwieracz otwiera się na kilka sekund, by przepuścić połknięty pokarm, napój, ślinę do żołądka.  Czasami zdarza się, że dolny zwieracz pozostaje otwarty dłużej. To właśnie wtedy dochodzi do cofnięcia treści pokarmowych. Przyczyny zaburzeń w funkcjonowaniu zwieracza to najczęściej:

 • zażywane leki,
 • operacje żołądka,
 • palenie papierosów,
 • picie kawy i alkoholu,
 • nadwaga,
 • niewłaściwa dieta.

Diagnoza refluksu

Na podstawie wywiadu lekarz rodzinny dokonuje wstępnej diagnozy. Dla uzyskania jej 100% potwierdzenia może zlecić badania specjalistyczne. Pozwolą one także na wykluczenie innych schorzeń.

Prześwietlenie z kontrastem – wykonuje radiolog, pacjent spożywa przed badaniem specjalną papkę, a następnie lekarz śledzi jej wędrówkę przez układ pokarmowy.

Gastroskopia – wykonywana przez gastrologa, który wprowadza do przełyku endoskop, za pomocą którego lekarz ogląda wewnętrzne ściany układu pokarmowego. Gastroskopia przez jamę ustną jest zabiegiem bardzo nieprzyjemnym i wielu pacjentów się przed nią wzbrania. Obecnie można wykonać „gastroskopię bezstresową”. Wziernik wprowadzany jest przez nos. Ten sposób badania nie jest refundowany przez NFZ.

Ph-metria – badanie określające stopień kwasowości w przełyku.

Badanie manometryczne – do przełyku wprowadzana jest sonda badająca ciśnienie w przełyku, wykrywa zmniejszone napięcie zwieracza.

Leczenie refluksu

Leczenie refluksu to przede wszystkim zmiana diety i nawyków żywieniowych. Posiłki trzeba spożywać w regularnych odstępach i mniejszych porcjach. Należy wyeliminować składniki, które powodują nadmierną produkcję kwasów w żołądku. Środki farmakologiczne najczęściej mają działanie doraźne.

Naturalne sposoby na refluks

Dobre efekty przynoszą domowe sposoby na refluks. Ich główną zaletą jest roślinne pochodzenie, brak działań ubocznych oraz długotrwała skuteczność. W diecie sól kuchenna powinna być zastąpiona solą morską, posiłki powinny zawierać produkty bogate w witaminę D. Należy także ograniczyć spożywanie mleka, które może przynosić chwilową ulgę, ale powoduje wytwarzanie większej ilości kwasów żołądkowych.

Ulgę w przypadku nasilenia dolegliwości mogą przynieść:

 • soda rozpuszczona w wodzie,
 • migdały,
 • miód z octem jabłkowym,
 • łyżeczka musztardy,
 • sok z ziemniaka.

Decydując się na domowy sposób na refluks warto pamiętać o właściwościach leczniczych ziół. Nie tylko usuną doraźne objawy, ale poprawią funkcjonowanie zwieracza przełyku. Warto zastosować napary z siemienia lnianego, jałowca, lukrecji czy malwy czarnej. Zioła nie zadziałają natychmiast, ale pite systematycznie, przyniosą ulgę na dłuższy czas.

Część mężczyzn cierpi na stulejkę. Co to jest stulejka? Jest to najczęściej diagnozowana dolegliwość dotycząca budowy napletka. Jak wygląda stulejka? Chory z tym schorzeniem ma nadmiernie zwężony napletek, przez co jego ściągnięcie z żołędzi prącia jest w dużym stopniu utrudnione lub całkowicie uniemożliwione.

Czytaj dalej... "Stulejka"

Pneumokoki to jedne z najgroźniejszych bakterii, które są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, a także osób po 65. roku życia. Najskuteczniejszą metodą walki z pneumokokami jest szczepionka. Czytaj dalej... "Szczepionka na pneumokoki czy zapobieganie"

Cytomegalia - to zwyczajowa nazwa należąca do podrodziny Betaherpesvirinae herpeswirusa HHV-5. Jest to choroba zaliczana do chorób wenerycznych. Wywołuje ją wirus CMV i atakuje głownie gruczoły ślinowe. Konsekwencje cytomegalii dotyczą osób, które mają problemy z odpornością, ponieważ u zdrowych osób schorzenie to przebiega bezobjawowo i organizm sam się jej pozbywa. Czytaj dalej... "Cytomegalia"

Kiła, znana też pod łacińską nazwą syfilis, to jedna z częściej występujących chorób zakaźnych. Jest ona znana od lat, a jej epidemie już w średniowieczu zbierały śmiertelne żniwo. Do dziś jednak jej objawy mogą być bardzo niebezpieczne i bardzo nieprzyjemne dla chorego. Jej przebieg jest jednak bardzo zróżnicowany i właściwie każda osoba może zareagować na kiłę zupełnie inaczej.  Czytaj dalej... "Kiła – co to jest i jak ją leczyć?"

2

Niektóre choroby są niezależne od nas i nie mamy wpływu na ich rozwój, inne rozwijają się w sposób naturalny, ale przyśpieszenie objawów zależy już wyłącznie od nas. Do tego rodzaju chorób należy miażdżyca. Czytaj dalej... "Miażdżyca – co warto o niej wiedzieć"

2

W ciągu roku na świecie dochodzi do 3-5 milionów zakażeń pokarmowych. Skutkiem są zgony około 1,5 milionów dzieci poniżej 5 roku życia. Grypa jelitowa powodowana jest przez rotawirusy należące do rodziny reowirusów. Atakują one i niszczą enetrocyty, które stanowią warstwę powierzchniową jelita cienkiego. Do zarażenia może dochodzić zarówno drogą pokarmową, jak i oddechową. Czytaj dalej... "Grypa jelitowa i jej objawy"